דלג לתוכן

מבצע בדיקות סרולוגיות לילדים – שאלות נפוצות

עדכוני קורונה – בדיקות סרולוגיות לילדים

 

❓❓ מבצע בדיקות סרולוגיות לילדים – שאלות נפוצות ❓❓
https://www.oref.org.il/

למי מיועד המבצע לקיום בדיקות סרולוגיות?
המבצע מיועד לילדים בגיל 12-3, שלא אובחנו כחולים ולא הוגדרו כמחלימים בעבר. עם זאת, ילידי סוף 2018 שמתחילים ללמוד בגן, יכולים להגיע לבצע בדיקה בחינם במסגרת מבצע הבדיקות הסרולוגיות. בנוסף, ילדים עד גיל 12 ושלושה חודשים שלומדים באותה שכבת הגיל עם ילדים בני פחות מ-12 (כיתה ו') יכולים לבצע את הבדיקה הסרולוגית במסגרת המבצע.

מתי מתקיים מבצע בדיקות סרולוגיות לילדים?
המבצע יתקיים בתאריכים מה22.08.21-02.09.21 במתחמי בדיקות סרולוגיות לילדים שיפעלו ברחבי הארץ.

מדוע מתקיים מבצע בדיקות סרולוגיות לילדים?
מטרת המבצע היא לאפשר שגרת לימודים רציפה באמצעות הגדלת מספר התלמידים שיהיה להם פטור מבידוד במהלך שנת הלימודים, שמירה על רצף ושגרת לימודים ומניעת אובדן ימי לימוד. הבדיקה פשוטה וקצרה ומעניקה לילדים שהחלימו מנגיף הקורונה תעודת מחלים הפוטרת אותם מבידוד בשל חשיפה לחולה מאומת, ויכולת להנפיק את "התו הירוק" המאפשר להיכנס למקומות הפועלים במתווה "התו הירוק".

מדוע כדאי לעשות בדיקה סרולוגית לילדים?
הבדיקה הסרולוגית מאפשרת לאתר נוגדנים לנגיף הקורונה וכך לדעת בסבירות גבוהה האם הנבדק נחשף לנגיף והחלים. באופן זה, הורים יכולים לוודא האם ילדיהם מחוסנים באופן טבעי לנגף קורונה. הבדיקה פשוטה וקצרה ומעניקה לילדים שהחלימו מנגיף הקורונה תעודת מחלים הפוטרת אותם מבידוד בשל חשיפה לחולה מאומת, ויכולת להנפיק את "התו הירוק" המאפשר להיכנס למקומות הפועלים במתווה "התו הירוק".

האם ילדים שיימצאו חיוביים בבדיקה הסרולוגית יקבלו "תו ירוק"?
כן. הבדיקה הסרולוגית מאפשרת לאתר נוגדנים לנגיף הקורונה וכך לדעת בסבירות גבוהה האם הנבדק נחשף לנגיף והחלים. הבדיקה פשוטה וקצרה ומעניקה לילדים שהחלימו מנגיף הקורונה תעודת מחלים, הפוטרת אותם מבידוד בשל חשיפה לחולה מאומת, ויכולת להנפיק את "התו הירוק", המאפשר להיכנס למקומות הפועלים במתווה "התו הירוק".

מה כולל הליך הבדיקה?
מדובר בבדיקה פשוטה וקצרה שמתבצעת באמצעות דקירה קלה באצבע ואיסוף טיפות הדם. הבדיקה מתבצעת על ידי חובשים של צה"ל במילואים ובסדיר שעברו הכשרה בהתאם להנחיות משרד הבריאות לקבלת הסמכה לביצוע הבדיקות. התוצאות מתקבלות בתוך רבע שעה. יש להגיע למתחם הבדיקות בליווי הורה.

היכן ניתן לבצע בדיקות סרולוגיות?
מבצע הבדיקות הסרולוגיות לכלל התלמידים בגיל 12-3 מתקיים מיום ראשון, 22.8.2021, עד ל-2.9.2021. מיקום מתחמי הבדיקות ושעות הפעילות מפורט במפה בקישור הזה https://www.oref.org.il/12610-18022-he/Pakar.aspx. בנוסף, ניתן לפנות למוקד הרשות המקומית כדי לקבל מידע באשר למיקום מתחמי הבדיקות ושעות הפעילות. כמו כן מגיל 12 ומעלה, ניתן לבצע בדיקה סרולוגיות בתשלום באחת מהמעבדות.

האם מי שמבצע את הבדיקה יקבל תעודת מחלים ו"תו ירוק"?
נבדקים שיימצאו עם נוגדנים מקבלים תעודת מחלים הפוטרת מבידוד לאחר חשיפה לחולה מאומת, וזכאים להנפיק את ה"תו הירוק" המאפשר להיכנס למקומות הפועלים במתווה "התו הירוק".

האם ביצוע בדיקה סרולוגית לילדים היא תנאי להגעה למוסד החינוכי?
הבדיקות הסרולוגיות אינן חובה אך מומלצות, על מנת שניתן יהיה לקבל פטור מבידוד במקרה של חשיפה לחולה מאומת לנגיף הקורונה.

ילדים עם תו ירוק בתוקף עד דצמבר פטורים מבדיקות?
אין חובה לקיים את הבדיקה ולכן אין מתן "פטור" מקיום הבדיקה. הבדיקה נועדה לזהות תחלואה קודמת בקורונה ולהקנות תעודת מחלים למי שנדרש.

ילד שחלה והחלים – פטור מבדיקות?
ילד שחלה והחלים זכאי לתעודת מחלים הפוטרת מבידוד לאחר חשיפה לחולה מאומת, וזכאי להנפיק את ה"תו הירוק" המאפשר להיכנס למקומות הפועלים במתווה "התו הירוק".

איזו תעודה מזהה ההורה נדרש להביא למתחם?
צריך לבוא עם תעודת זהות, או עם רישיון נהיגה וספח של תעודת הזהות בו מפורטים פרטי הילדים.

אפשר לשלוח את הילדים לבדיקה עם קרוב משפחה אחר מלבד הורה?
ניתן לבצע את הבדיקה בליווי הורה או אפוטרופוס בלבד.

מהי בדיקה סרולוגית?
בדיקות סרולוגיות מאפשרות לאתר נוגדים לנגיף הקורונה וכך לדעת בסבירות גבוהה האם הנבדק נחשף לנגיף והחלים. הבדיקה הסרולוגית לא נועדה לאתר חולים פעילים, אלא אנשים הנושאים בדמם רמת נוגדנים גבוהה מספיק.

מה המשמעות של תוצאות הבדיקה – מה זה אומר אם נמצאים נוגדים, ומה זה אומר אם לא נמצאים נוגדנים?
אם נמצאים נוגדנים בבדיקה, לא משנה מה רמתם – המשמעות היא שהנבדק נחשף לנגיף וחלה בקורונה, ולכן זכאי לתעודת מחלים. אם לא נמצאים נוגדים המשמעות היא שאין עדות לנוכחות קודמת של מחלת הקורונה בגוף.

איך מקבלים את התוצאות לבדיקה הסרולוגית?
התוצאה מתקבלת בהודעה כתובה לנייד, מוזנת לאפליקציית רמזור של משרד הבריאות, ומופיעה בתיק האישי בקופת החולים.

בסיום הבדיקה נאמר לי כי מצאו אצלי נוגדנים, אבל זה לא מופיע באתר משרד הבריאות ובתיק בקופת החולים, מה עושים?
יש לשמור את תוצאת הבדיקה שנמסרת במתחם הבדיקות כדי לאתר אותה במערכות במקרה מסוג זה.

מה עליי לעשות אם לא קיבלתי תשובה לבדיקה הסרולוגית?
במקרה שלא נמסרת תוצאה במקום ולא מתקבלת כעבור מספר ימים, צריך לשמור את מספר הבדיקה שנמסרת במתחם הבדיקות כדי לניתן יהיה לאתר אותה במערכות במקרה מסוג זה.

האם הבדיקה יכולה לאתר חולי קורונה פעילים?
לא, הבדיקה מאפשרת לאבחן ילדים שהיו חולים בקורונה והחלימו.

האם מבוגרים יכולים גם לבצע בדיקות?
בשלב זה אין בדיקות סרולוגיות למבוגרים ולילדים מעל גיל 12. התוכנית הינה חלק ממערך שלם לתפיחת מערכת החינוך בתחילת שנת הלימודים וממוקדת בילדים. ניתן לבצע בדיקה סרולוגית באופן פרטי בתשלום.

האם יש חובה לבצע את הבדיקה באזור המגורים שלנו או באזור הלימודים של הילדים, או שניתן לבצע אותה בכל מקום בארץ?
העדיפות היא לבצע הבדיקות בהתאם למקום מוסד הלימודים או מקום המגורים, מכיוון שהרשויות המקומיות ויסתו את הבדיקות לפי מוסד הלימודים וביצעו רישום מקדים כדי למנוע עומסים במתחמי הבדיקות.
רק אם אין ברירה, ניתן לבצע את הבדיקה הסרולוגית ביתר המתחמים הפועלים ברחבי הארץ, פרט לאילת שם רק ילדים שלומדים במסגרות בעיר יכולים לבצע את הבדיקה במסגרת מבצע הבדיקות.

האם ילד בגיל 12-3 שנמצא בבידוד יכול לצאת לבדיקה סרולוגית?
לא. יש להמתין לסיום תקופת הבידוד.

האם ילדים מתחת לגיל 3 יכולים להיבדק במסגרת מבצע הבדיקות הסרולוגיות?
ילידי 2018 שמתחילים ללמוד בגן יכולים להגיע לבצע בדיקה בחינם במסגרת מבצע הבדיקות הסרולוגיות.

האם ילדים מעל גיל 12 יכולים להיבדק במסגרת מבצע הבדיקות הסרולוגיות?
ילדים מעל גיל 12 יכולים לבצע חיסון ולכן לא נכללים במסגרת מבצע הבדיקות הסרולוגיות. עם זאת, ילדים עד גיל 12 ושלושה חודשים שלומדים באותה שכבת הגיל עם ילדים בני פחות מ-12 (כיתה ו') יכולים לבצע את הבדיקה הסרולוגית במסגרת המבצע.

האם יש הגבלה על סוג הבדיקות הסרולוגיות שנערך בהן שימוש במסגרת המבצע?
במסגרת מבצע הבדיקות הסרולוגיות לא נערך שימוש בבדיקות סרולוגיות מהירות מסוג Rapid Response המשווקות בארץ על ידי חברת דיאסורין ושמשרד הבריאות הפסיק את השימוש בהן. הבמבצע נערך שימוש ביתר הערכות לבדיקת סרולוגיה מהירה המאושרות על ידי משרד הבריאות.

Skip to content